Pierwsza w tym roku szkolnym wizyta starszaków w bibliotece w Straszydlu była spotkaniem z Panią Jesienią, w rolę której wcieliła się Pani Małgorzata. Dzieci poznały bibliotekę, dowiedziały się, jak zostać jej czytelnikiem, słuchały jesiennych wierszy Juliana Tuwima i zapoznały się z księgozbiorem dla najmłodszych, nie tylko o tematyce jesiennej. Przedszkolaki uczestniczyły także w inscenizacji wiersza "Rzepka", co było ciekawym doświadczeniem i dało wiele radości. Mogły również podziwiać prace zgłoszone do jesiennego konkursu "Ziemniaki cudaki postać z bajki".
JESIENNIE W BIBLIOTECE
- 2
SZUKAMY JESIENI
Wraz z pierwszym dniem kalendarzowej jesieni grupy przedszkolaków wyruszyły na wczesnojesienny spacer, w celu poszukiwania oznak jesieni. Dużo radości sprawiło dzieciom znajdowanie żołędzi, kasztanów oraz pięknych okazów jesiennych liści. Dzieci poznały nazwy napotkanych drzew. Mogły zaobserwować, jak wyglądają ich liście. Był też jesienny berek wśród kolorowych liści oraz jesienny quiz. Pogoda dopisała - Jesień ukazała się dzieciom w najpiękniejszych swoich szatach. Każde dziecko zauważyło największe oznaki jesieni, a do przedszkola wróciło z wieloma jesiennymi darami.
DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka to święto, które obchodzone jest od 2013 roku. Co roku, w całej Polsce, 20 września, przedszkolaki świętują swój dzień. Święto to ma na celu podkreślenie wagi edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci oraz przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Świętowaliśmy i my. W każdej grupie, dzieci brały udział w zabawach, konkursach, tańcach. Były też drobne upominki, pamiątkowe dyplomy oraz słodki poczęstunek. Mamy nadzieję, że dzieci będą miło wspominać ten wyjątkowy dzień.
1
PIERWSZA POMOC ZE STRAŻAKAMI
18 września grupę przedszkolaków odwiedził tata jednego z chłopców – pan Krzysztof, który jest strażakiem w Ochotniczej Straży Pożarnej wraz ze swoją córką Wiktorią, która również będzie strażaczką. Strażacy opowiadali o pracy w straży pożarnej, jej wyzwaniach, zagrożeniach i znaczeniu dla całego społeczeństwa. Dzieci zadawały pytania na temat gaszenia pożarów i wypadków, w których strażacy niosą pomoc. Goście zaprezentowali przedmioty wykorzystywane w interwencjach straży pożarnej. Przedszkolaki mogły obejrzeć i przymierzyć, a nawet pobawić się wężem strażackim, kaskami i emblematami odblaskowymi straży pożarnej. Jednak najważniejsze było zapoznanie z profesjonalnym pokazem ratownictwa medycznego w wykonaniu strażaków. Dzieci zostały zapoznane z podstawowymi czynnościami w zakresie pomocy przedlekarskiej - oceną sytuacji i zabezpieczenia miejsca wypadku, oceną poszkodowanego i kontrolą czynności życiowych, wezwaniem pomocy, podstawami podtrzymywania życia (resuscytacja, reanimacja) i niedopuszczeniu do powstania dalszych powikłań do czasu przybycia karetki pogotowia ratunkowego. Strażacy zaprezentowali również podstawowe zasady postępowania w przypadku omdlenia, ataku padaczki, krwotoku, zranienia, zwichnięcia czy złamania. Nie zapomniano o przypomnieniu numerów alarmowych. Dzieci chętnie ćwiczyły wykonywanie czynności ratunkowych pod czujnym okiem naszych gości. Dziękujemy za przygotowane zajęcia, które pokazały dzieciom, jak ważna jest pierwsza pomoc przedmedyczna, i jak ważna, i odpowiedzialna jest praca strażaków dla społeczeństwa.
15
WIZYTA POLICJANTÓW
17 września przedszkolaki miały okazję spotkać się z policjantami wśród których był tata jednego z nich - pan Leszek. Podczas spotkania przedszkolaki przypomniały sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, jak reagować w sytuacjach różnych zagrożeń. Goście ostrzegali też przed osobami nieznajomymi, z którymi nie wolno rozmawiać oraz wpuszczać ich do domu. Dzieci wysłuchały policyjnych rad oraz zadawały wiele interesujących pytań. Szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego, niezbędnego podczas wykonywania pracy. Mieliśmy możliwość obejrzenia krótkich filmików jak bezpiecznie przejść przez jezdnię oraz jakie numery alarmowe powinien znać każdy, aby wezwać pomocy w razie potrzeby. Kiedy wydawało się, że czas już się pożegnać, czekała na nas niespodzianka - możliwość obejrzenia z bliska radiowozu policyjnego i włączenie sygnałów dźwiękowych. Na zakończenie policjanci wręczyli dzieciom odblaski. Serdecznie dziękujemy za miłe spotkanie oraz treści przekazane, które na pewno na długo pozostaną w naszej pamięci.
11
DZIEŃ KROPKI
15 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto odkrywania talentów, kreatywności, odwagi, a przede wszystkim dobrej zabawy. Wszystko zaczęło się od opowiadania pt. „The Dot” (Kropka), autorstwa kanadyjskiego pisarza i ilustratora książek dla dzieci – Petera H. Reynoldsa. Stała się ona tak popularna, że została inspiracją do stworzenia w 2008 r. Międzynarodowego Dnia Kropki, obchodzonego już w 196 krajach. Bohaterką tej opowiastki jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i doskonałej „pani od plastyki” poznała i uwierzyła w swój talent i możliwości.
„Postaw tu kropkę i zobaczymy, co się stanie”.
Przedszkolaki postawiły w tym dniu dużo kropek. Ich ubrania ozdabiały różnokolorowe punkty. Tworzyli różnorodne prace plastyczne z wykorzystaniem kropek. Rozmywali je, malowali i patrzyli co się z nimi dzieje. Rozwiązywali kropkowe zagadki i zadania ukryte w balonach. A także z zaangażowaniem opowiadali i z odwagą prezentowali swoje umiejętności. Było kolorowo, radośnie i twórczo. A my po obchodach Dnia Kropki wiemy jedno: każde z naszych dzieci ma ogromny talent, wierzymy w nich, a oni wierzą w siebie.
12
WITAMY W PRZEDSZKOLU
Wakacje minęły bardzo szybko i nadszedł czas powrotu do przedszkola. Pierwsze dni zwykle są bardzo trudne, zarówno dla dzieci jak i rodziców. To czas na adaptację dzieci w nowej grupie, na poznanie pań, kolegów i koleżanek. W naszym przedszkolakom ten czas upłynął na zabawie, nauce, poznawaniu ciekawych rzeczy, a dzieci szybko zaaklimatyzowały się w swoich grupach
13
DZIECIĘCY UNIWERSYTET TECHNICZNY - REKRUTACJA NA SEMESTR ZIMOWY 2024/25
Już 23 września o godz. 10:00 rusza rejestracja na semestr zimowy 2024/25 Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Rzeszowie którego organizatorem jest Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.
Bezpłatne zajęcia (wykłady i warsztaty) przeznaczone są dla dzieci ze szkół podstawowych w wieku od 7 do 12 lat zamieszkałych na terenie woj. podkarpackiego.
Zapisy prowadzone są online, rozpoczną się 23 września o godzinie 10.00 i potrwają do 30 września (włącznie).
Szczegóły w załączniku DUT_Rzeszow_-_rekrutacja__zimowy_24-25.doc
MISTRZOSTWA W LEKKIEJ ATLETYCE
W dniach 5-6 września 2024 roku, na stadionie Resovii odbyły się Indywidualne Mistrzostwa w Lekkiej Atletyce Dzieci i Młodzieży Powiatu Rzeszowskiego. Młodym adeptom „Królowej Sportu” rozdano pierwsze dyplomy, medale i symboliczne tytuły.
W kategorii dzieci do klasy VI z naszej szkoły wystartowało 7 osób:
- w rzucie piłeczką palantową: Antoni Matłosz oraz Ksawery Kałucki, który zajął 4 miejsce,
- w biegu na 600 metrów: Julia Janus, Emilia Wacek, Amelia Słowik, Rozalia Zaleska,
- w biegu na dystansie 1000 metrów: Julian Cupryś.
W kategorii młodzieży szkolnej klas VII - VIII udział wzięło 7 uczniów z naszej szkoły:
- w pchnięciu kulą: Radosław Bator i Kacper Fornal, który zdobył srebrny medal, rzucając na odległość 8,20 m.
- w sprincie na 100 metrów: Tymoteusz Wacek, który zajął 4 miejsce,
- w biegu na 600 metrów: Izabela Cisło,
- w biegu na dystansie 1000 metrów: Jakub Kocur, Miłosz Wasilewski, Filip Raczak
Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
MAMY ROLLS - ROYCE'A - CZYLI MONITOR NAD MONITORY
Dzięki hojności pana Roberta Pusza, (przedstawiciela firmy Newline Interactive Polska na Europę Środkowo – Wschodnią, a prywatnie mieszkańca gminy Lubenia), nasza placówka otrzymała wyjątkowy monitor interaktywny. Ten wysokiej jakości sprzęt, obrazowo: Rolls – Royce wśród monitorów dotykowych, został zaproponowany tylko czterem placówkom w Polsce: III LO w Rzeszowie i trzem szkołom podstawowym: w Białymstoku, Rzeszowie i właśnie naszej placówce.
Warunek był tylko jeden. Pokażcie nam, że potraficie z tym monitorem pracować, biorąc udział w kampanii reklamowej przybliżającej produkty firmy Newline Interactive Polska dedykowane szkołom. Podjęliśmy wyzwanie i tak powstał spot reklamowy, który zaprezentował możliwości sprzętu, które są imponujące. Możliwość pracy z tak wysokiej klasy urządzeniem to przyjemność w trakcie pogłębiania wiedzy. To najbardziej intuicyjne ekrany dotykowe na rynku, a dzięki technologii multi – touch w tym samym czasie może być używany przez kilku uczniów.
Technologia daje w edukacji ogromne możliwości, cieszymy się, że nasza placówka ma okazję przekazywać wiedzę i umiejętności w tak przystępny i nowoczesny sposób.
Zachęcamy do obejrzenia spotu reklamowego
SPOTKANIA Z RODZICAMI
Dyrektor szkoły informuje, że 12 i 13 września 2024r. odbędą się spotkania rodziców z wychowawcami klas.
Harmonogram spotkań przedstawia się następująco:
12 września (czwartek)
klasa I – M. Kucab - godz. 17:00 sala nr 14
klasa II - K. Jazienicka - Miąsik - godz. 17:00 sala nr 17
klasa III – M. Pięta – godz. 18:00 sala nr 16
13 września (piątek)
klasa IV – K. Borkowska – godz. 16:30 sala nr 2
klasa V - B. Szlachta - godz. 17:00 sala nr 13
klasa VI – A. Szczęch – godz. 17:30 sala nr 9
klasa VII – M. Borowiec - Zegar – godz. 18:00 sala nr 10
klasa VIII – A. Miciuda - godz. 18:30 sala nr 8
SZCZEPIENIA PRZECIW HPV
Zachęcamy Rodziców do zapoznania się z materiałami dotyczącymi szczepień zalecanych przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2024/2025
Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025 odbędzie się 2 września 2024 roku:
- o godzinie 8:00 odprawiona zostanie msza święta w kościele parafialnym w Straszydlu,
- po mszy świętej o godzinie 8:45 na sali gimnastycznej odbędzie się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego dla klas I-VIII,
- strój galowy dla uczniów klas I-VIII jest obowiązkowy,
- oddziały przedszkolne nie uczestniczą w oficjalnym rozpoczęciu roku szkolnego na sali gimnastycznej,
- w dniu 2 września przedszkole funkcjonuje tak jak w dni powszednie od 6:30 do 16:30.
"PROBLEM WAGI CIĘŻKIEJ"
Okres wakacji to dla wielu rodziców czas zakupu nowego plecaka dla ich pociech.
Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej na terenie województwa podkarpackiego przeprowadzają akcję informacyjno-edukacyjną pt. „Problem wagi ciężkiej”.
Zachęcamy Rodziców i Uczniów do zapoznania się z materiałami dotyczącymi problemu przeciążonych plecaków/tornistrów.
LISTY DZIECI Z ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH
WYPRAWKA PRZEDSZKOLAKA GRUPA MŁODSZA 2024/2025
WYPRAWKA PIERWSZOKLASISTY 2024/2025
WYPRAWKA PRZEDSZKOLAKA STARSZAKA 2024/2025
WAKACJE!
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024
21 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024. Wszyscy uczniowie pożegnali się ze szkołą na okres wakacji, natomiast ósma klasa żegnała nauczycieli i pracowników szkoły, aby iść dalej w kierunku dorosłości.
Najpierw uczniowie, nauczyciele i rodzice spotkali się w kościele parafialnym na mszy świętej, a następnie na akademii, podczas której nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru szkoły oraz ślubowanie tegorocznych absolwentów. Uczniowie klasy VIII pod kierunkiem p. A. Miciudy, p. A. Wilk i p. P. Rokity przygotowali program pożegnalny w którym podziękowali wszystkim pracownikom szkoły. Dziękując za piękne chwile spędzone w murach naszej szkoły, wręczyli kwiaty nauczycielom i przekazali na ręce Pana Dyrektora pamiątkowe tablo. Całość zwieńczyła prezentacja multimedialna przygotowana przez uczniów, zawierająca ich wspomnienia z dziesięciu lat wspólnego życia w szkole. Uczniowie klas siódmych pożegnali tegorocznych absolwentów pięknymi życzeniami, piosenką i upominkami. Była to niezwykle wzruszająca chwila dla ósmoklasistów. Następnie absolwenci odebrali od Pana Dyrektora świadectwa ukończenia szkoły podstawowej.
Kolejną częścią akademii było wręczenie uczniom klas I - III nagród za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie, oraz świadectw z paskiem i nagród książkowych uczniom klasa IV - VII. Rodzice wyróżnionych uczniów z klas IV – VIII otrzymali z rąk p. Dyrektora listy gratulacyjne.
Pan Dyrektor podsumował miniony rok szkolny oraz podziękował wszystkim za całoroczną pracę. Pożegnaliśmy również panią Krystynę Kowalską, która odchodzi na zasłużoną emeryturę i księdza Stanisława Zagórskiego, który kończy posługę w naszej parafii.
Miłym akcentem kończącym akademię było wystąpienie p. Marty Gromek, która w imieniu wszystkich rodziców podziękowała nauczycielom za całoroczny trud włożony w nauczanie i wychowanie ich dzieci.
Na zakończenie p. Dyrektor życzył wszystkim uczniom wesołych, słonecznych i bezpiecznych wakacji.
Po uroczystej akademii wszyscy uczniowie spotkali się jeszcze na krótką chwilę ze swoimi wychowawcami, by odebrać swoje świadectwa i w końcu wyruszyć w poszukiwaniu wakacyjnych przygód.
32
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie