• Rok szkolny 2023/2024

        • WARSZTATY EDUKACYJNE Czym jest higiena cyfrowa?

          7 maja 2024 r. w naszej szkole odbyło się warsztatowe spotkanie edukacyjne „Jak przygotować się do lotu w kosmos, czyli o cyfrowej higienie”, z udziałem nauczycieli, uczniów i ich rodziców. Tematyka spotkania związana była z programem „Stacja Galaxy” i skupiała się na bezpieczeństwie w sieci i higienie cyfrowej. Na warsztatach przygotowaliśmy się do misji wejścia w cyfrowy świat, aby przygoda ze smartfonem, tabletem czy komputerem, była bezpieczna i nie zaszkodziła naszemu zdrowiu. Zadanie polegało na odrysowaniu sylwetki, zaznaczeniu na niej, czego używa osoba (jakich elementów swojego ciała), która wchodzi w cyfrowy świat za pomocą tych urządzeń. Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób używanie smartfona/tabletu lub komputera może „popsuć” zaznaczone elementy. Istnieje taki zestaw ochronny i nazywamy go cyfrową higieną. Warto znać jej zasady, żeby podróż w cyfrowy świat zawsze była dobra i bezpieczna. Zaplanowana aktywność edukacyjna była ciekawą, emocjonującą i bezpieczna przygodą! Koordynatorzy: Barbara Szlachta, Karolina Jazienicka-Miąsik

          ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

          30 kwietnia 2024 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która odegrała ogromną rolę w historii naszej Ojczyzny.
          To ważne wydarzenie w historii Polski, gdyż ta konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie, ustaloną na drodze demokratycznej. Konstytucja ta miała na celu przeprowadzenie gruntownych reform w kraju, wzmocnienie władzy królewskiej, zapewnienie równości wobec prawa i ochronę wolności obywatelskich. To symboliczny dzień dla Polaków, upamiętniający dążenie do suwerenności i niezawisłości.
          Uczniowie klasy 4, przygotowani przez P. Barbarę Szlachtę i P. Pawła Rokitę, zaprosili całą społeczność szkolną do udziału w żywej lekcji historii, która przeniosła nas w odległe czasy, minione wieki, by słowem i piosenką przybliżyć tamte wzniosłe wydarzenia, związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja.
          Uczniów przywitała Konstytucja Majowa, która przybyła na prośbę i zaproszenie Pani od historii. Uczniowie zadawali pytania Pani Konstytucji, która stwierdziła, że nikt tak długo nie żyje, ale będzie wiecznie żywa dopóty, dopóki w takich szkołach jak ta, będą się odbywały takie apele, jak ten dzisiejszy: Jestem żywa, bo Polacy wciąż o mnie pamiętają. Dziękuję Wam za to!
          Apel uświetnił śpiew utalentowanych uczennic naszej szkoły: Nadii Rogóz, Julii Spiss, Julii Pyry i Emilii Wacek.

          NIEZWYKŁE WIDOWISKO

          5 kwietnia uczniowie kl. 4-7 mieli przyjemność oglądać w  hali widowiskowo-sportowej w Sanoku wspaniały spektakl teatralny  na lodzie pt. „Niezwykłe przygody Sindbada Żeglarza”. Wszyscy z zachwytem oglądaliśmy lodową opowieść opartą na motywach baśni Bolesława Leśmiana. Było to niesamowite widowisko w wykonaniu ponad 40 zawodowych łyżwiarzy z całej Polski.

          Podczas swojej podróży Sindbad przemierzył drogą morską prawie cały świat. Wielokrotnie znalazł się za burtą, jako rozbitek zatrzymywał się na kolejnym nieznanym i niebezpiecznym lądzie. Spotkał ekscentryczną królewnę o imieniu Najdroższa, królewnę Sermirę, dotarł także do królestwa króla Miraża i jego córki Piruzy. Z każdej wyprawy powracał jednak do ukochanego wuja Tarabuka, niepoprawnego poety-wierszoklety. Chińczyk, dziewczyny, piraci, rude wojowniczki, konik morski, ryby piły… to również barwni bohaterowie niezwykłego przedstawienia.

          Uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem pięknej ruchomej scenografii i rozbudowanej dekoracji. Łyżwiarze mieli wspaniałe bajkowe kostiumy, a dodatkowym atutem przedstawienia były efekty pirotechniczne. Występom towarzyszyła świetnie dobrana oprawa muzyczna. To wszystko zapierało dech w piersiach. Wydarzenie to z pewnością na długo pozostanie  w naszej pamięci.

          DZIEŃ ZIEMI 2024

          22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi, jednocześnie największe ekologiczne święto, którego celem jest zwiększanie świadomości ekologicznej oraz promowanie ochrony środowiska naturalnego. Z tej okazji uczniowie klas 4-8  wzięli udział  w akcji proekologicznej i wykonali oryginalne i zarazem niepowtarzalne broszki z materiałów wtórnych. W ten sposób uczniowie pokazali jak w ciekawy sposób ponownie możemy wykorzystać odpady. Na drzwiach w naszej szkole  pojawiły się zawieszki  z hasłami dotyczącymi ochrony przyrody, które również promowali uczniowie klas młodszych,  zakładając na  tą okazję eko-opaski z wizerunkiem Ziemi. Było zielono i ekologicznie. Na pochwałę w tym dniu szczególnie zasłużyli uczniowie klasy 6, którzy mimo niskiej temperatury i mżawki na zewnątrz nie poddali się i podjęli się akcji sprzątania najbliższej okolicy szkoły.

          Pamiętajmy, że wszyscy jesteśmy mieszkańcami tej planety, dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan!

          WYBORY MISS I MISTERA SZKOŁY

          18 kwietnia 2024 r. odbyły się  wybory Miss i Mistera szkoły zorganizowane przez Samorząd Uczniowski. Brali w nich udział uczniowie klas IV – VIII. Każda klasa miała swoich reprezentantów. Przygotowane były dla nich cztery konkurencje, w których mogli się wykazać tak, aby zachęcić jury oraz publiczność do oddania głosu na swojego kandydata.
          Wyniki wyborów przedstawiają się następująco:
          Miss szkoły została uczennica kl. VII – Karolina Hadam, zaś Misterem uczeń klasy V – Ksawery Kałucki.
          Zwycięzcy zostali udekorowani szarfami, koronami i nagrodzeni drobnymi upominkami. 

          CYRK "SZOK" W NASZEJ SZKOLE

          17 kwietnia naszą szkolę odwiedził cyrk „Szok”.  W trakcie przedstawienia dzieci „pękały ze śmiechu”. W programie oprócz żonglerki, akrobacji i iluzji wystąpił wesoły klaun, który zapewnił uczestnikom pokazu doskonałą zabawę. Dodatkowa atrakcją była możliwość udziału uczniów w popisowych numerach artystów. Śmiechu było co niemiara kiedy występowały małe pieski, gołębie, słoń czy miś polarny. Występ bardzo podobał się dzieciom i zapewnił im solidną dawkę humoru i rozrywki.

          TEATR MASKA

          Dnia 22 marca klasy I-III obcowały ze sztuką na Dużej Scenie rzeszowskiego Teatru Maska, gdzie wystawiony był spektakl „Zaginiony świat” na motywach powieści Arthura Conana Doyle’a. Aktorzy na podstawie przygód uczestników ekspedycji pięknie przedstawili motyw uczciwości. Widzowie od pierwszych momentów wciągnięci są w wyprawę badawczą profesora Challengera, który ogłosił, że wpadł na trop żywych dinozaurów i od tego momentu wszyscy uczestniczyliśmy w wyprawie badawczej podróżników do amazońskiej dżungli w poszukiwaniu prehistorycznych zwierząt. Nasi odbiorcy sztuki byli zachwyceni scenografią, po scenie przechadzały się dinozaury kilkumetrowej wielkości.  Spektakl wywarł na wszystkich niezapomniane wrażenia.

          PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W KLASACH I-III

          21 marca wszyscy ochoczo pożegnaliśmy zimę i powitaliśmy wiosnę. Już od rana zaczęły się obchody Dnia Wiosny, wszyscy z niecierpliwością oczekiwali tego dnia. Bo jak tradycja naszej szkoły nakazuje jest to dzień wesoły i kolorowy bez zajęć lekcyjnych. Pierwszym punktem programu było przywitanie wiosny występem naszych młodszych kolegów i koleżanek ze starszej grupy przedszkolnej. Następnie odbył się konkurs na najpiękniejszy - oryginalny strój wiosenny, zwycięzcy zostali nagrodzeni gromkimi brawami, dyplomami i rzecz jasna nagrodami. Punktem kulminacyjnym wiosennego święta jest kolorowy korowód ulicami naszej miejscowości. W głośnych okrzykach, śpiewach i z własnoręcznie wykonanymi kwiatami gigantami wyruszyliśmy na spacer by pożegnać zimę a powitać tak oczekiwaną wiosnę.

          PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY kl. 4-8

          We wtorek 21 marca 2024 r. powitaliśmy wiosnę. Uczniowie klas 4-8 wraz z wychowawcami wybrali się w tym dniu na legalne wagary do Galerii Rzeszów. Pierwszy Dzień Wiosny spędziliśmy w kinie Helios na seansie „Za duży na bajki 2”. To kontynuacja komedii familijnej wyreżyserowanej przez Kristoffera Rusa. Moc przyjaźni, przygód i wzruszeń! Było śmiesznie i wzruszająco. Humory dopisywały. Wszyscy radośni i pełni optymizmu wróciliśmy do Straszydla. Teraz czekamy na słońce. Witaj Wiosno!

          JAK KARNAWAŁ TO KARNAWAŁ...

          W czwartek 25 stycznia w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dla uczniów klas I-III. W barwnie wystrojonej sali do świetnej zabawy zachęcały nas panie prowadzące. Urozmaicały zabawy wplatając miedzy taneczne pląsy gry i ciekawe konkursy a zwycięzcy otrzymywali nagrody. W czasie przerwy uczniowie mieli czas na poczęstunek przygotowany przez ich rodziców. Wszyscy przy dźwiękach muzyki bawili się znakomicie. Po ciężkiej pracy w pierwszym semestrze uczniowie niewątpliwie zasłużyli sobie na odrobinę rozrywki i zbliżający się feryjny odpoczynek.

          Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby wspólna zabawa karnawałowa udała się - serdecznie dziękujemy!

          DZIEŃ BABCI I DZIADKA W KLASACH I-III

          24 stycznia odbyła się w naszej szkole wspaniała uroczystość. Wszyscy uczniowie klas I-III uczcili święto Babci i Dziadka. W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej utrzymanej jeszcze w klimacie świątecznym nasi uczniowie przedstawili dla zaproszonych gości "Jasełka". Aktorzy stanęli na wysokości zadania z dumą i w barwnych strojach wcielili się w powierzone im role Świętej Rodziny, królów, aniołków, pastuszków, gwiazdeczki, diabełków, dzieci, górali, gospodarzy. Na zakończenie uroczystości wybrzmiały także radosne, wzruszające wiersze i piosenki. Dziadkowie zostali obdarowani barwnymi kwiatami wykonanymi własnoręcznie przez ich pociechy. Wnuczęta odśpiewały piękne "Sto lat" w podzięce za trud włożony w ich wychowanie i otrzymały gromkie brawa od licznie przybyłych kochających, dumnych swoich babć i dziadków.

          SKA-owe ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

          Nasi szkolni członkowie i sympatycy SKO wykazali się pracowitością i pomysłowością wykonując piękną kolorową SKO-wą choinkę, kartkę świąteczną i Aniołka z odlewu gipsowego. To wszystko po to żeby przed Świętami Bożego Narodzenia złożyć życzenia świąteczne pracownikom Oddziału PKO Banku Polskiego w Rzeszowie przy ul. 3 Maja. Szczęśliwego, oszczędnego Nowego Roku życzą SKOwicze wraz z SKOpiekunami.

          SPOTKANIE WIGILIJNE KLAS I-III

          W naszej szkole jak co roku przed świętami odbyło się 21 grudnia spotkanie wigilijne pod opieką wychowawców i rodziców. W atmosferze pełnej radości, przy odświętnie przygotowanej sali gimnastycznej i stołach zasiedliśmy do wspólnego świętowania. Wszyscy mogliśmy skosztować smakowitych potraw, owoców i ulubionych smakołyków. Wspaniałym momentem było dzielenie się opłatkiem i składanie sobie świątecznych życzeń, wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. Nie mogło też zabraknąć występów naszych utalentowanych uczniów, którzy z dumą i odwagą umilili nam czas wyśpiewując wcześniej przygotowane  utwory świąteczne. Wigilia szkolna wprowadziła nas w wyjątkowy świąteczny czas oczekiwania na Boże Narodzenie.
          Bardzo dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu spotkania wigilijnego.

          WARSZTATY EDUKACYJNE "ENERGIA ODNAWIALNA"

          Co to są odnawialne źródła energii i dlaczego są tak istotne? Czy można złapać energię z wiatru? Czy uda się napędzić auto promieniami słońca? Odpowiedzi na te i inne pytania udzieliła nam Agencja LUPUS podczas zajęć edukacyjnych pt. „Energia odnawialna”. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się skąd bierze się i jak dociera prąd do naszych domów. Czym właściwie są OZE czyli Odnawialne Źródła Energii i jak sama nazwa wskazuje to całkowicie naturalne zasoby, które po krótkim czasie się odbudowują są bezinwazyjne dla ekosystemu bezpieczne dla naszego środowiska. To tak naprawdę natura i otaczające nas żywioły , które uczymy się wykorzystywać. Uczniowie mogli samodzielnie sprawdzić działanie prezentowanych mini urządzeń wytwarzających prąd za pomocą energii wiatrowej z wiatraka, poruszali autkami używając mini paneli fotowoltaicznych, świecili latarką za pomocą energii słonecznej.  Za aktywny udział w warsztatach każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom.

          UBIERAMY CHOINKĘ

          Wspólne dekorowanie choinki to jeden z najważniejszych i najbardziej lubianych zwyczajów świątecznych. Przyozdobione drzewko wprowadza w magiczną atmosferę. Nic więc dziwnego, że niektórzy decydują się ubrać choinkę wcześniej niż 24 grudnia, aby dłużej cieszyć się magiczną atmosferą świąt, które w końcu zdarzają się tylko raz w roku. Link do galerii Ubieramy choinkę

          ZIMOWA SANNA KLAS I - III

          Z górki na pazurki, bo zima na dobre zagościła wokół nas, więc korzystamy z jej uroków. Ślizgamy się, tworzymy aniołki na śniegu, rzucamy śnieżkami i śmigamy na sankach ze szkolnej górki. Jazda na sankach w pięknej zimowej scenerii w promykach słonka ze zmarzniętymi buziami dała nam dużo frajdy. Takie wyjście sprawiło nam radość i dodało energii - doładowaliśmy swoje baterie. Zachłysnęliśmy się świeżym, mroźnym powietrzem i wróciliśmy na ciepłą herbatkę z mocą uśmiechów na twarzy. Już nie możemy doczekać się kolejnych saneczkowych szaleństw. Link do galerii.
           

          WYCIECZKA KLAS I-III DO JEDNOSTKI WOJSKOWEJ

          Dnia 7 grudnia udaliśmy się na obchody święta Strzelców Podhalańskich, które łączyło się z Dniem Otwartych Koszar przy ul. Lwowskiej w Rzeszowie. Z zaszczytem przyjęliśmy zaproszenie od pułkownika Rafała Forysia. Na terenie Jednostki Wojskowej odbyły się pokazy uzbrojenia i sprzętu wojskowego, które zostały zaplanowane z myślą o najmłodszych uczestnikach. Mieliśmy możliwość zapoznać się z dużą ilością wyposażenia i ekwipunku wojskowego. Poznaliśmy akcesoria do wspinaczki wysokościowej i z żołnierską werwą pokonywaliśmy pionową ścianę pod czujnym okiem i asekuracją instruktorów. Młodzież mogła uczyć się zasad reanimacji i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, pozaglądać do pojazdów wojskowych oraz strzelać z karabinków i poczuć się choć na chwilkę prawdziwym żołnierzem. Wzięliśmy także udział w uroczystym Apelu wraz z władzami województwa, miasta Rzeszowa, służbami mundurowymi. Wszyscy razem z dumą i honorem odśpiewaliśmy hymn narodowy Polski.

          Na zakończenie wycieczki postanowiliśmy odwiedzić Mikołaja w Świątecznym Miasteczku na rzeszowskim Rynku. Upamiętniliśmy nasz wyjazd w zimowej aurze piękną fotografią pod gigantyczną, błyszczącą choinką.
           

          MIKOŁAJKI W PARKU TRAMPOLIN

          W tym roku, aby spotkać Św. Mikołaja w szkole uczniowie klasy 4, 5 i 7 wybrali się dzień wcześniej 5 grudnia do Parku Trampolin Grawitacja w Rzeszowie, by w klasowej atmosferze, na sportowo spędzić dzień. Po udanej zabawie udaliśmy się do Galerii Milenium Hall: zjeść coś i kupić drobne upominki. Wyjazd był bardzo udany, zimowa aura panująca na dworze pomogła poczuć zbliżający się świąteczny czas!
          Link do galerii Mikołajki w Grawitacji

           

          MIKOŁAJKI W KLASACH I-III

          Od samego rana dzieci kręciły się po korytarzu ubrane na czerwono w pięknych mikołajkowych czapkach. Po długim oczekiwaniu i nadsłuchiwaniu dzwoneczków uczniowie doczekali się wizyty Mikołaja. Zapewne zimowa aura panująca za oknem ułatwiła Mikołajowi szybkie dotarcie do szkoły. Dzieci przywitały upragnionego gościa uśmiechami na twarzy i wzruszeniem. Zaprezentowały wierszyki, piosenki a także obiecały, że będą grzeczne. Mikołaj przywiózł worek pełen prezentów, obdarował wszystkich upominkami i słodkościami. Dopisywały nam w tym dniu humory i dało się poczuć świąteczny nastrój. To był urokliwy i ciekawy dzień. Przy okazji tego święta dowiedzieliśmy się także kiedy Mikołaj obchodzi imieniny, że jest to dzień kiedy wspominamy świętego, który był biskupem – Mikołaja z Miry. Jak głosi historia Mikołaj całe życie pomagał biednym i pokrzywdzonym, był bardzo pobożny i szlachetny. Współczesny Mikołaj odbiega od wizerunku pierwowzoru. Dziś święty Mikołaj odziany jest w czerwony strój, przybywa do nas saniami z reniferami i uszczęśliwia dzieci prezentami. My także mamy otwarte serca na pomoc i jak co roku wspomagamy akcję „Mikołaj dla Hospicjum”.
           

          ANDRZEJKOWE WRÓŻBY W CIASTECZKACH

          Nie topienie wosku i nie tylko pierniczki! Uczennica klasy 4 przygotowała dla swoich koleżanek i kolegów z klasy wróżby z ciasteczkami w języku polskim i angielskim. Oczywiście to element rozrywki, a nie tylko przewidywanie przyszłości, bo w środku mogliśmy znaleźć różne hasła.
          Link do galerii Andrzejkowe wróżby w ciasteczkach w klasie 4

          ANDRZEJKI W KLASACH I-III

          Jest taki jesienny dzień w roku, kiedy dni są coraz krótsze, zmierzch zapada wcześniej, zaczynamy odpalać świeczki i przelewamy wosk przez klucz. Ten wieczór to oczywiście Andrzejki. Przypadają one na noc pomiędzy 29 a 30 listopada czyli w wigilię świętego Andrzeja. To wieczór wróżb i magii, jednak niech nas nic nie zmyli, to święto wywodzi się z kultury chrześcijańskiej. Dawniej wierzono, że w tym szczególnym okresie na ziemi pojawiają się duchy, które są w stanie objawić nam przyszłość. Za pomocą patrona niezamężnych kobiet, czyli świętego Andrzeja, miały się one dowiedzieć, kiedy mogą się spodziewać swojego ślubu oraz kto zostanie ich wybrankiem serca. W dzisiejszych zabawach biorą udział zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Dlatego wszyscy uczniowie tego dnia celebrowali to święto. W  rytmach muzyki oddawali się swobodnym pląsom na parkiecie, a starsi uczniowie umilali nam czas wróżąc i przepowiadając przyszłość. Wszystkim towarzyszyła dobra zabawa, radość i  uśmiech.

           

          DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI W KLASACH I-III

          Bogactwem człowieka są: uśmiech, przyjazny gest, pogodne słowo"        (P.Bosmans)

          Dzień Życzliwości i Pozdrowień przypadający na 21 listopada obchodziliśmy bardzo wyjątkowo. To święto, które na dobre zagościło w naszych szkolnych kalendarzach. W tym dniu cała społeczność szkolna jednoczyła się by celebrować uprzejmość, poznać wartość miłych gestów czy słów. Dobre uczynki "DAJĄ MOC"- potrafią sprawić, że świat staje się lepszy, wrażliwszy, jest miejscem pełnym życzliwości i wzajemnego szacunku. Uczniowie klasy pierwszej, drugiej i trzeciej przygotowali radosną akademię. Dowiedzieliśmy się, że empatia, czułość, współczucie i wrażliwość procentują, a dobro, które damy bliźniemu zawsze do nas powróci. Tego dnia częściej uśmiechaliśmy się do siebie, byliśmy mili i uprzejmi, pomagaliśmy sobie wzajemnie. Robiliśmy dobre uczynki i piękne rzeczy. Pan dyrektor ukoronował uczennice, które zostały wybrane na Królowe Życzliwości. Zostały nimi w tym roku: Estera Zaleska, Iga Zając i Izabela Miąsik. Z zaszczytem przez cały dzień uczennice nosiły korony na głowie. Uczniowie klas I-III wzięli również udział w konkursie plastycznym pod hasłem Przyjaźń to magia" wykonując oryginalne prace plastyczne. Zwycięzcy w konkursie otrzymali dyplomy i nagrody. 
          I miejsce Kacper Wilk z kl.III
          II miejsce Iga Zając z kl. II
          III miejsce Wiktoria Jakubczyk z kl. II 
          Wyróżnienie Szymon Kozieł z kl. III

          Życzliwość jest kluczem do bycia lepszym człowiekiem. Chcemy być lepszymi osobami dlatego podjęliśmy Challenge 30 dniowej Życzliwości. Codziennie w serduszkach zapisujemy co dobrego zrobiliśmy dla siebie i innych.

                                                                                                                Życzymy wszystkim wokoło,

                                       by wszystkie dni upływały wesoło.

                                              Odsuńmy urazy i waśnie, by wokół nas było jaśniej.

           

          AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

          10 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wzruszający montaż słowno-muzyczny pod tytułem „Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska” przygotowali uczniowie klasy V i VI pod kierunkiem p. Agaty Szczęch,  p. Moniki Borowiec-Zegar oraz p. Bogusława Barana.
          Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły oraz wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Później młodzi artyści przedstawili program artystyczny,    w którym przypomnieli nam jakże trudny czas w historii naszego kraju i uświadomili nam, że powinniśmy być wdzięczni naszym bohaterom, że dziś możemy żyć w wolnym kraju. Akademię wzbogacał piękny śpiew naszych młodych, utalentowanych artystów, którzy zaśpiewali pieśni, które były podkreśleniem rangi tego święta. Uczniowie zebrali zasłużone brawa i gratulacje od publiczności.
          Na zakończenie Pan Dyrektor wygłosił krótkie przemówienie oraz wręczył dyplomy i nagrody uczniom, którzy zajęli wysokie miejsca w konkursach szkolnych.
          W dniu 11 listopada, nasi młodzi artyści wzięli również udział w Gminnych Obchodach Narodowego Święta Niepodległości i wystąpili ze swoim programem artystycznym w Kościele Parafialnym w Lubeni. Wzruszający występ uczniów został nagrodzony gromkimi brawami.

           

          PODSUMOWANIE AKCJI CHARYTATYWNEJ "SZKOŁO POMÓŻ I TY"

            Nasza szkoła po raz kolejny brała udział w akcji charytatywnej „Szkoło Pomóż i Ty”, której organizatorem jest Fundacja na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych „Pomóż i Ty” z Gdyni.
          We wrześniu otrzymaliśmy pakiet cegiełek – pomocy naukowych. Każda osoba mogła się przyłączyć do akcji i poprzez zakup cegiełek pomóc podopiecznemu fundacji. Cegiełki rozprowadzali przedstawiciele Szkolnego Koła Wolontariatu, można było je zakupić w cenie 5 zł za sztukę. Szkoła zabrała kwotę 284 zł, która zostanie wpłacona na konto fundacji.
          W tym roku pomagaliśmy 10 – letniemu Fabianowi Czechowskiemu, który od urodzenia cierpi na autyzm wczesnodziecięcy oraz padaczkę. Środki zgromadzone podczas zbiórki zostaną przekazane na jego specjalistyczną rehabilitację.

          Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom!

           

          OBSERWACJE MIKROSKOPOWE

           W naszej szkole w ramach zajęć dodatkowych z biologii, a także podczas lekcji biologii uczniowie  prowadzą obserwacje mikroskopowe. W trakcie takich zajęć  uczniowie  poznają  szczegóły budowy  tkanek zwierzęcych, roślinnych oraz innych niewidocznych "gołym okiem’’ organizmów. Jednak znacznie większą przyjemność sprawia samodzielne wykonanie preparatu do obserwacji. W ramach zajęć uczniowie mogli wykonać samodzielnie preparaty mikroskopowe i zobaczyć co kryją w sobie liście cebuli i jak wyglądają komórki  ludzkiego nabłonka. Obserwacje mikroskopowe zarówno obiektów żywych jak i martwych to ciekawa forma przyswajania wiedzy i zarazem świetna zabawa.
          Jak widać lekcje biologii wcale nie muszą być takie nudne 😊

           

          ZBIÓRKA DLA KOCIAKÓW

          W dniach 02-12.10.2023r szkolne koło przyrodnicze funkcjonujące w naszej szkole pod nazwą ,,Papużki nierozłączki’’ zorganizowało zbiórkę karmy i akcesoriów dla bezdomnych kotów z Fundacji Felineus. Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny pokazali, że nie jest im obojętny los naszych czworonożnych przyjaciół i wykazali się wielką hojnością. Nasza szkoła zebrała 24 kg mokrej karmy i 28 kg karmy suchej oraz liczne przysmaczki, zabawki, kocyki i żwirek.

          Z całego serca dziękujemy wszystkim darczyńcom za przyłączenie się do akcji. :)

           

          LISTOPAD - MIESIĄC SZCZEGÓLNEJ PAMIĘCI O ZMARŁYCH

            2 listopada uczniowie naszej szkoły pod opieką wychowawców odwiedzali miejsca spoczynku bliskich nam zmarłych. Spacer alejkami cmentarza parafialnego w Straszydlu wprowadził w nastrój refleksji, zadumy oraz wspomnień o osobach bliskich, których już niestety z nami nie ma. Dzieci pomodliły się i zapaliły znicze na rodzinnych grobach oraz na grobie nieznanego żołnierza. Niewątpliwie takie wyjścia na miejsca pamięci to jedna z ważniejszych lekcji wychowania patriotycznego. Oprócz tego dzieci poznawały tradycje, zwyczaje związane ze świętem zmarłych. Dbały również o właściwe zachowanie się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.

           

          ZNICZ NA KAŻDYM GROBIE

          Święto zmarłych to czas, kiedy odżywają wspomnienia o ludziach, którzy odeszli. Pamiętamy także o tych, których grobów nikt nie odwiedza, nie zapali lampki. Z myślą o nich uczniowie klasy 8 przynieśli znicze i zapalili na opuszczonych grobach na naszym parafialnym cmentarzu.

           

          KODUJEMY BO UMIEMY!

          CodeWeek, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób.
          W dniach 17 – 28 października 2023 r. uczniowie kl. 4 i 5 w ramach zajęć programowania mają okazję tworzyć konstrukcje według podanych instrukcji z pomocy zakupionych w ramach programu #Laboratoria Przyszłości. Ponadto uczniowie kl. 1-6 z klockami i ciekawymi aplikacjami doskonalą umiejętność kodowania, programowania i współpracy. A wszystko to, w atmosferze zabawy.

           

          WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA I WADOWIC

          17 października uczniowie klasy VII i VIII naszej szkoły wraz z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej w Siedliskach wzięli udział w wycieczce do Oświęcimia i Wadowic. Uczniowie zwiedzili Auschwitz-Birkenau, nazistowski niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady, który został założony podczas II wojny światowej. To miejsce, gdzie nazistowskie Niemcy dokonywali masowych mordów na milionach ludzi, głównie Żydach. To bardzo ważne miejsce, w którym można uczcić pamięć ofiar i przeżyć ważną lekcję historii. Wizyta w Auschwitz-Birkenau była bardzo emocjonalna i trudna, ale niezwykle ważna, aby pamiętać o tych strasznych wydarzeniach i zapobiec, aby się one nie powtórzyły.
          W Wadowicach  uczniowie zwiedzili Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, gdzie pierwsze Sakramenty Św. przyjmował Karol Wojtyła oraz Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II. Nowoczesna, multimedialna wystawa w wyjątkowy sposób ukazuje i przybliża  osobę Jana Pawła II od lat dziecięcych po pontyfikat. W bardzo ciekawy sposób, przechodząc  przez poszczególne pomieszczenia, młodzież poznała życie Papieża Polaka „od kołyski do kanonizacji”. Oczywiście nie mogło zabraknąć słynnych kremówek.
          Wizyta w Auschwitz-Birkenau i Wadowicach pozwala na zgłębienie historii II wojny światowej oraz życia jednego z najważniejszych papieży w historii Kościoła katolickiego. Jest to także szansa na refleksję nad tragedią Holocaustu i nad nadzieją i odwagą, które symbolizuje życie Jana Pawła II – Patrona naszej szkoły.

           

          ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

          „Jan Paweł II - Cywilizacja życia” to hasło tegorocznego Dnia Papieskiego, który był obchodzony już po raz 23. W świętowanie tego dnia wpisali się uczniowie naszej szkoły, uczestnicząc w mszy św., a tuż po niej prezentując program słowno – muzyczny przygotowany przez klasy: ósmą i siódmą pod kierunkiem p. A. Miciudy.
          Recytatorzy przypomnieli nauczanie Jana Pawła II na temat ojcostwa, rodziny, człowieczeństwa, pokoju. Za Patronem naszej szkoły powtarzali i podkreślali, że życie ludzkie jest święte i ma niezbywalną godność na wszystkich jego etapach.
          Zaprezentowane myśli znalazły odzwierciedlenie w prezentacji multimedialnej opracowanej przez p. A. Wilk, a wzruszające piosenki w wykonaniu Kingi Spiss, w połączeniu  z kunsztownym akompaniamentem p. B. Barana, wywarły na odbiorcach  niezapomniane wrażenie.

           

          PASOWANIE NA UCZNIA

          13 października odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Był to dzień wyjątkowy, w którym pierwszoklasiści oficjalnie stali się pełnoprawnymi uczniami swojej szkoły. W tym uroczystym wydarzeniu uczestniczyła cała społeczność szkolna- starsi uczniowie, kadra nauczycielska a także zaszczycili nas swoją obecnością rodzice pierwszaków. Tego dnia odświętnie ubrani uczniowie pierwszej klasy wraz z reprezentantami klasy trzeciej wystąpili w pięknie ozdobionej sali, przygotowanej specjalnie na tę uroczystość. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki o szkole, zostały przeegzaminowane przez starsze koleżanki i z honorem przystąpiły do ślubowania. Pan dyrektor dokonał pasowania na ucznia symbolicznym ołówkiem, wypowiadając słowa:" Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Straszydlu". Z tej okazji po akcie ślubowania i pasowania uczniom zostały wręczone dyplomy i legitymacje szkolne. Pan dyrektor złożył pierwszoklasistom gratulacje i serdeczne życzenia.

          Naszym najmłodszym uczniom życzymy samych sukcesów i wytrwałości w zdobywaniu wiedzy.

          Witajcie w pierwszej klasie!

           

          250. ROCZNICA POWOŁANIA KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

          Rok 2023 jest dla polskiej edukacji oraz całego środowiska oświatowego szczególnie istotny. 14 października mija 250 lat od utworzenia Komisji Edukacji Narodowej – pierwszej w Polsce i zarazem w Europie państwowej centralnej władzy oświatowej. Nasza szkoła upamiętniając ten jubileusz zorganizowała wystawę fotografii i dokumentów szkolnych z dawnych lat.

           

          DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

          W dniu 13 października odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowana przez uczniów klasy 4, pod kierunkiem wychowawczyni Pani Barbary Szlachty. Na wstępie, zebranym na sali gimnastycznej, przybliżono historię powołania KEN. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli i pracowników obsługi. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud, poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. Emilia, Julia i Nadia uświetniły apel swoimi występami wokalnymi. Nad oprawą muzyczną czuwał Pan Paweł Rokita. Przewodnicząca Rady Rodziców  p. Marta Gromek skierowała kwiaty na ręce Dyrektora oraz życzenia dla nauczycieli.
          Dyrektor szkoły wręczył nagrody nauczycielom. Nagrodę Dyrektora Szkoły otrzymali: p. Renata Trzyna, p. Bogusław Baran, p. Monika Borowiec-Zegar, p. Małgorzata Pięta, p. Marzena Kucab, p. Bernadeta Strzępek-Zielińska, p. Krystyna Kowalska.

          ŚWIATOWY DZIEŃ ZABAWY

          12 października 2023 r. przypada Światowy Dzień Zabawy, więc się pobawmy!
          W dzień poświęcony zabawie warto rozchmurzyć się i dołączyć do zabawy. Niech Wasze komputery sobie odpoczną, dzisiaj zabawa jest Waszą Supermocą. To dzień, w którym świat zapomina o rutynie, a ludzie robią coś nadzwyczajnego – bawią się ze sobą. Dzieci, całe rodziny, dorośli... Każdy z nas ma w sobie zabawową supermoc – a w Światowym Dniu Zabawy wszyscy razem ją uwalniamy.

          DZIEŃ CHŁOPAKA - DZIEŃ KRAWATA

          W piątek 29 września 2023 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Krawata. Uczniowie ubrani w krawat wyglądali elegancko i uroczyście. Pomysłodawcą akcji był Samorząd Uczniowski.
          Dzień Chłopaka już od kilku lat jest wydarzeniem, które na stałe wpisało się do kalendarza imprez klasowych. Pamiętają o nim głównie dziewczęta. Tradycyjny Dzień Chłopaka każda klasa uczciła we własnym gronie. Wszystkie dziewczyny z klasy postarały się o to, aby każdy chłopak otrzymał upominek i dobrze się bawił tego dnia

           

          CIEKAWA LEKCJA CHEMII I FIZYKI

          28 września 2023 roku gościliśmy w naszej szkole grupę Zaelektryzowani. Prezentujący pokazał uczniom kl. I-VIII wiele ciekawych doświadczeń, wykorzystując właściwości fizyczno-chemiczne wybranych gazów. Zobaczyliśmy oraz usłyszeliśmy jak bardzo wybuchowy jest wodór. Sprawdziliśmy na własnych strunach głosowych jak wpływa na nie hel, a niektórzy z nas mieli możliwość sprawdzić własną koncentrację oraz podzielność uwagi. Doświadczyliśmy na własnym przykładzie, że nauka może być bardzo interesująca oraz widowiskowa.

           

          WYCIECZKA KLAS I-III DO RANCZO "STODOŁA"

          27 września nasi uczniowie odwiedzili Ranczo "Stodoła" w Pstrągowej. To urokliwe miejsce przyciągnęło nas mocą atrakcji. W ten piękny, słoneczny dzień integrowały się klasy 1-3 wśród piękna otaczającej natury, odgłosów zwierząt dobiegających z zagrody, zapachów jesieni i woni własnoręcznie wypiekanych proziaków. Podróżowaliśmy letnimi saniami, zwiedzając malowniczą okolicę. Dokarmialiśmy zwierzęta w mini ZOO, zjeżdżaliśmy torem pontonowym, pobijaliśmy rekordy utrzymywania się na byku, zajadaliśmy się pieczonymi ziemniakami prosto z ogniska. Mogliśmy odpocząć w indiańskim TiPi i poczuć klimat Dzikiego Zachodu. Podziwialiśmy rozciągające się cudowne widoki Pogórza z wieży widokowej. Wszystkie chwile spędzone razem uwieczniliśmy na forografiach w jesiennej scenerii by przypominały nam miły wypoczynek i szaloną zabawę. Wróciliśmy z wieloma wspomnieniami i uśmiechami od ucha do ucha.

           

          DYSKOTEKA Z OKAZJI DNIA CHŁOPAKA I OTRZĘSINY KLASY IV

           

          Tradycyjnie wszystkie dziewczęta z naszej szkoły z okazji Dnia Chłopaka  przygotowały niespodzianki dla swoich kolegów, a Samorząd Uczniowski  zorganizował dyskotekę szkolną. Odbyła się ona 26 września, a w zabawie uczestniczyli uczniowie klas 4-8. Impreza  udała się znakomicie, o czym świadczą opinie wygłaszane przez uczniów, którzy bawili się wspaniale.
          Również tradycyjnie, podczas dyskoteki, odbyły się ,,Otrzęsiny” kl.4. Czwartacy zostali poddani różnym próbom sprawnościowym, siłowym, zręcznościowym i wokalnym. Przyszło im się mierzyć, m.in. w rzucie lotką do tarczy, czy karmieniem z zasłoniętymi oczami swoich koleżanek jogurtem. Jednak najtrudniejsze okazało się zaśpiewanie fragmentu tekstu z gazety do wybranej melodii.
          Uczniowie klasy czwartej pomyślnie zaliczyli przygotowane konkurencje i zostali włączeni w poczet "braci starszych”, co zostało przypieczętowane odpowiednim dokumentem w postaci dyplomu. 
           

          ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024

          Po wakacjach, pełnych słonecznych chwil, nadszedł czas powrotu do szkoły.  Z tej okazji montaż słowno-muzyczny przygotowali uczniowie klasy VI pod kierunkiem p. Moniki Borowiec – Zegar oraz p. Bogusława Barana, który został poprzedzony mszą świętą odprawioną w naszym kościele.
          W tym uroczystym dniu byli z nami również zaproszeni goście: Wójt Gminy Lubenia, pan  Adam Skoczylas oraz wizytator Podkarpackiego Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, pani Elżbieta Wolan.  Przybyli goście złożyli całej społeczności szkolnej moc gorących życzeń na ten nowy rok pracy a pani wizytator odczytała dodatkowo list Podkarpackiego Kuratora Oświaty, pani Małgorzaty Rauch.
          Pan Dyrektor Marcin Szpond życzył wszystkim uczniom owocnej pracy w nowym roku szkolnym a nauczycielom  - satysfakcji z wykonywanej pracy. Po uroczystej akademii, uczniowie spotkali się z wychowawcami w swoich salach. 

          Z okazji rozpoczynającego się roku szkolnego 2023/2024 życzymy wszystkim uczniom samych sukcesów i radości ze zdobywania wiedzy. Niech zdobyta wiedza będzie waszą trampoliną do osiągania sukcesów, a środowisko szkolne miejscem bezpiecznym, miłym, do którego będziecie uczęszczać z radością.